$186
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11897247 |
| MPN: | 23397 |
| UPC: | 886678285044 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Green |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Black |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Sport WOMENS GIFT Mens gift |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Scratch-Resistant Screwdown Crown Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 23397 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Holiday |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Pro Diver - Pro Diver - 23397 - Dial: Black, Band: Gold, Bezel: Green (UPC: 886678285044)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE