SALE: $155 (-61%) $395
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11894598 |
| MPN: | 27611 |
| UPC: | 0886678330782 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Blue |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 47 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Case Shape: | Round |
| Theme: | Pro Diver |
| BandWidth: | 22 mm |
| Calendar: | Date |
| CaseColor: | Silver |
| CaseMaterial: | Stainless Steel |
| CaseShape: | Round |
| CaseThickness: | 16 mm |
| Collection: | Pro Diver |
| Crown: | Screw-down |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Blue |
| WarrantyLength: | 3 years |
| WaterResistant: | 300 Meters |
| Number of Jewels: | 24 Jewels |
| Indices: | No Hour Marks |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 15 mm |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver |
| Features: | Date Indicator Seconds Hand Self-Winding Scratch-Resistant Screwdown Crown Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Annual Calendar Luminous Dial Diamond Accent 12-Hour Dial Rotating Bezel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 300 m (30 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | 27611 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Pro Diver - Pro Diver - 27611 - Dial: Blue, Band: Silver, Bezel: Blue (UPC: 0886678330782)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE