SALE: $1322 (-17%) $1600
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 11893917 |
| MPN: | L61404876 |
| Model: | Longines Equestrian |
| Bezel Color: | Silver-tone Silver |
| Band Color: | Silver-tone Silver |
| Dial Color: | White |
| Case Size: | 19 mm |
| Indices: | Arabic Numeral |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Bezel: | Fixed |
| Band/Strap: | Bracelet |
| clasp: | Fold Over |
| Handedness: | Left |
| Department: | Women |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Rectangle |
| Style: | Watches Luxury |
| Features: | Hour Minute Second |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Reference Number: | L61404876 |
| Case Diameter: | 19 mm |
| Series: | Equestrian |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Longines watch - Longines Equestrian - Equestrian - L61404876 - Dial: White, Band: Silver-tone, Silver, Bezel: Silver-tone, Silver
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.
YOU MIGHT ALSO LIKE