$1260
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11893136 |
| MPN: | SW200 |
| UPC: | 886678230914 |
| Model: | 18759 |
| Bezel Color: | Silver Black |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Size Type: | Regular |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Gender: | Men`s |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Closure: | Deployant |
| Number of Jewels: | 26 Jewels |
| Indices: | Arrow Markers Arabic Numerals Stick Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating Smooth Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Luxury Dress/Formal Casual Classic Military |
| Features: | Date Indicator Altimeter Seconds Hand Self-Winding Swiss Movement Screwdown Crown Water-Resistant Luminous Hands Limited Edition Diamond Accent 12-Hour Dial Sapphire Crystal Swiss Made Push/Pull Crown Rotating Bezel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | SW200 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - 18759 - SW200 - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver, Black (UPC: 886678230914)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.