$209
Is this DKNY authentic?
Yes - we guarantee this DKNY item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This DKNY item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | DKNY |
| SKU: | 11890978 |
| UPC: | 802892718939 |
| Model: | DKNY Genuine Leather |
| Handle/Strap Color: | Rose |
| Hardware Color: | Gold |
| Exterior Color: | Rose |
| Lining Color: | Black |
| Bag Width: | 9" |
| Size: | Small |
| Outside Pockets: | Yes |
| Shape: | Rectangle |
| Closure: | Snap Magnet Zipper 1-Zip-1-Snap & 1-Flap |
| Inside Pockets: | No |
| Occasion: | Business Casual Formal Party/Cocktail Travel Workwear Crossbody |
| Bag Depth: | 1.5" |
| Accents: | Logo Tassel Zip Pulls |
| Style Subtype: | Clutch |
| Personalize: | No |
| Accessories: | Detachable Strap |
| Department: | Women |
| Unit Type: | Unit |
| Style: | Crossbody |
| Features: | Adjustable Strap Detachable Strap Whipstitch leather along sides Expandable 3-Compartment organizer Signature Logo Engraved Hardware |
| Intended Use: | Everyday |
| Unit Quantity: | 1 |
| Finish: | Glazed |
| Pattern: | Glazed & Distressed Leather |
| Bag Height: | 6" |
| Character: | Designer |
| Handle Style: | Crossbody Strap |
| Lining Material: | Fabric |
| Exterior Material: | Leather |
| Theme: | Distressed |
| Strap Drop: | 23" |
| Country of Origin: | Indonesia |
| Handle/Strap Material: | Leather |
| Product Line: | DKNY Rose Dana Crossbody |
ABOUT
DKNY bag - DKNY Genuine Leather - Genuine Leather - Handle/Strap: Rose, Hardware: Gold, Exterior: Rose (UPC: 802892718939)
Bags by DKNY
DKNY is a renowned fashion brand known for its modern, urban style that captures the essence of New York City. Celebrated for its trendy clothing, accessories, and fragrances, DKNY offers versatile pieces that cater to a dynamic lifestyle. With DKNY, you can embrace a chic aesthetic that combines comfort and sophistication, making it a favorite choice for fashion-forward individuals.