$139
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11890606 |
| MPN: | 38970 |
| Model: | Aviator |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Gold |
| Lug Width: | 12 mm |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 11 Jewels |
| Indices: | Arrow Markers Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Department: | Men`s |
| Bezel: | Fixed |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12 mm |
| clasp: | Tang |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Tachymeter |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Formal Luxury |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands Multi-Dial Date Indicator 12-Hour Dial Push/Pull Crown Day/Date Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Case Diameter: | 45 mm |
| Reference Number: | 38970 |
| Series: | Aviator |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Aviator - Aviator - 38970 - Dial: Gold, Band: Black, Bezel: Black
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE