$120
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11888293 |
| MPN: | 0701 |
| UPC: | 0843836007016 |
| Model Name: | Angel |
| Model: | 0701 |
| Color: | Red/White |
| Bezel Color: | Red |
| Band Color: | Red |
| Dial Color: | White |
| Band Size: | 198 Millimeters |
| Band Length: | 198.0 |
| Size: | Standard |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 36.5 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Item Package Quantity: | 1 |
| Case Diameter: | 36.5 |
| Metal Type: | No-Metal-Type |
| Target Gender: | Female |
| Embellishment Feature: | Crystal |
| Dial Window Material: | Flame Fusion |
| Pattern: | Solid |
| Clasp Type: | Buckle |
| Sport Type: | Swimming |
| Display Type: | Analog |
| Batteries Required?: | Yes |
| Face Style: | Crosshair |
| Batteries Included?: | Yes |
| Watch Movement Type: | Quartz |
| Water Resistance Depth: | 30.0 |
| Calendar Type: | Day-Date |
| Series Number: | 701 |
| Item Shape: | Round |
| Bezel Material: | Plastic |
| Bezel Function: | Unidirectional |
| Strap Type: | Silicone Strap |
| ISBN: | 0843836007016 |
| Package Dimensions LxWxH: | 11.06x7.87x1.93 Inches |
| Weight: | 0.99 Pounds |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Department: | Women |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Bidirectional Rotating |
| Escapement Type: | White |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport Luxury Dress/Formal Casual |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands Date Indicator Luminous Dial Seconds Hand 12-Hour Dial Push/Pull Crown Day/Date Scratch-Resistant Rotating Bezel Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 0701 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Angel - Angel - 0701 - Red/White, Dial: White, Band: Red (UPC: 0843836007016)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE