$152
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11887756 |
| MPN: | 48614 |
| UPC: | 886678637775 |
| Model: | Invicta Grand Diver |
| Bezel Color: | Black Hot Pink Blue Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black Pink |
| Max Wrist Size: | 210mm |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Indices: | Round Indexes 12-Hour Dial |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Screwback Case |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Diver |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Scratch-Resistant Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 300 m (30 ATM) |
| Movement: | SWISS Ronda 515 Quartz |
| Complications: | Date Indicator |
| Reference Number: | 48614 |
| Type: | Wristwatch |
| Metal Purity: | 316L |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Extra Links: | No |
| Theme: | South Beach |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Grand Diver - Grand Diver - 48614 - Dial: Black, Pink, Band: Black, Bezel: Black, Hot Pink, Blue, Black (UPC: 886678637775)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE