$188
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11885638 |
| MPN: | IN-44131 |
| UPC: | 886678586004 |
| Model: | Invicta Sea Spider |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Transparent Purple Black |
| Band Width (mm): | 23 |
| Head Width (mm): | 48 |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Length (mm): | 203 |
| Band Width: | 26 mm |
| Country of Origin: | Japan |
| Closure: | Buckle |
| Strap Colour: | Two tone |
| Dial Colour: | Purple |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Movement Origin: | Japan |
| Gender: | Men`s |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Department: | Men |
| Case Colour: | Two Tone |
| Movement Type: | Quartz |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Dress/Formal Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Water-Resistant |
| Date Feature: | Date |
| Bracelet/Strap: | Stainless Steel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Warranty Period: | 2 Years Manufacturer |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Head Depth (mm): | 19 |
| Movement: | Quartz |
| Head Shape: | Round |
| Reference Number: | IN-44131 |
| Type: | Wristwatch |
| Hour Markers: | Baton Indices |
| Head Casing: | Stainless Steel |
| Band Material: | Polyurethane |
| Clasp: | Buckle |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Sea Spider - Sea Spider - IN-44131 - Dial: Transparent, Purple, Black, Band: Black, Bezel: Black (UPC: 886678586004)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.