SALE: $284 (-67%) $852
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11884699 |
| MPN: | 28674 |
| UPC: | 886678341481 |
| Model: | Invicta Angel 28674 |
| Bezel Color: | Pink |
| Band Color: | Rose Gold-tone |
| Dial Color: | White Mother of Pearl |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Department: | Women`s |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Bezel: | Fixed |
| clasp: | Fold Over with a Push Button Release |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Case Material: | Crystal Rose Gold Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 meters / 660 feet |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 28674 |
| Case Diameter: | 40 mm |
| Series: | Angel |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Rose Gold Stainless Steel |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Angel 28674 - Angel - 28674 - Dial: White Mother of Pearl, Band: Rose Gold-tone, Bezel: Pink (UPC: 886678341481)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE