$129
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11883315 |
| MPN: | 25284 |
| Model: | Invicta S1 Rally |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black Blue |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 30 mm |
| Case Size: | 50 mm |
| Band Width: | 30 mm |
| Closure: | Buckle |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Gender: | Men`s |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating Fixed |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands Luminous Indexes Date Indicator Luminous Dial 12-Hour Dial Push/Pull Crown Day/Date Day Indicator Scratch-Resistant Chronograph |
| Case Material: | Carbon Fiber Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | No |
| Reference Number: | 25284 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | CARBON FIBER |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta S1 Rally - Rally - 25284 - Dial: Black, Band: Black, Blue, Bezel: Black
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE