$541
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11882691 |
| Model: | Model #38838 Reserve Ripsaw 53mm Watch |
| Band Color: | Brown Black |
| Dial Color: | Black With Some Gray Carbon Fiber Dial |
| Max Wrist Size: | 210mm Or 8.25” Inch Bracelet Length Only |
| Lug Width: | 36mm Outside And 16mm Inside The Lugs |
| Case Size: | 53 mm |
| Band Width: | 32 mm |
| Country of Origin: | Malaysia |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Number of Jewels: | 13 Jewels |
| Dial Pattern: | Carbon Fiber |
| Indices: | Stick Indexes New Lite Tracer Tubes Hour Markers |
| Year Manufactured: | 2021 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 19 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Luxury Sport |
| Features: | Central Second Date Indicator Luminous Dial Luminous Hands Luminous Indexes Rotating Bezel Screwdown Crown Self-Winding Water-Resistant New Lite Tracer Tubes Flame Fusion Crystal |
| Case Material: | Carbon Fiber & New Lite Tracer Tubes |
| Movement: | TMI NH35A Mechanical (Automatic) Movement |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Reference Number: | Invicta Model # 38838 Reserve Ripsaw |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Reserve Collection |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Model #38838 Reserve Ripsaw 53mm Watch - Dial: Black With Some Gray Carbon Fiber Dial, Band: Brown, Black
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.