SALE: $198 $200
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11882555 |
| MPN: | 47378 |
| UPC: | 886678628735 |
| Model: | Invicta Racing |
| Bezel Color: | Steel |
| Band Color: | Orange Blue |
| Dial Color: | Orange Blue |
| Case Size: | 56 mm |
| Band Width: | 31 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Skeleton |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Thickness: | 15 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men`s |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Sport Watches |
| Features: | 12-Hour Dial Mineral Crystal Scratch-Resistant Screwdown Crown Water Resistance Date |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Reference Number: | 47378 |
| Series: | Invicta Racing Downforce |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Theme: | Invicta Racing Downforce |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Racing - Racing - 47378 - Dial: Orange, Blue, Band: Orange, Blue, Bezel: Steel (UPC: 886678628735)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE