SALE: $272 $299
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11882395 |
| MPN: | 23866 |
| UPC: | 886678290130 |
| Model: | Invicta Bolt |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Lug Width: | 32 mm |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Width: | 32 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Metal Carbon Fiber |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2016 |
| Case Thickness: | 16.5 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Diver Dress/Formal Driver Formal Luxury Military Pilot/Aviator Sport Travel |
| Features: | 12-Hour Dial 24-Hour Dial Central Second Chronograph Date Indicator Fixed Bezel Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Multiple Hands Screwdown Crown Seconds Hand Stop-Seconds Function Water-Resistant |
| Unit Quantity: | 1 |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | No |
| Reference Number: | 23866 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Theme: | Invicta Bolt A Nautical Ensemble Sport Caused For Contest |
| Case Finish: | Matte/Gloss |
| With Manual/Booklet: | No |
| Country of Origin: | Japan |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Bolt - Bolt - 23866 - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Gold (UPC: 886678290130)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE