$590
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11882321 |
| MPN: | 17284 |
| Model: | Invicta Speedway |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Max Wrist Size: | 8.25 in |
| Lug Width: | 22mm |
| Case Size: | 43mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Number of Jewels: | 27 Jewels |
| Indices: | 12-Hour Dial Multi Dial Multiple Hands Seconds Hand Non-Numeric Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Department: | Men`s |
| Band/Strap: | Bracelet/Link Band |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Caseback: | Screwback Case |
| Bezel Type: | Fixed Tachymeter |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Classic Sport |
| Features: | Screwback Case Fixed Bezel Chronograph Date Indicator Luminous Hands Screwdown Crown Swiss Made Swiss Movement Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Swiss Made ETA 251.264 |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 17284 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Chronograph Type: | 1/10th Second 60 Second & 12 Hour Chronograph |
| Case Finish: | Matte |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
| Manufacturer Case Color: | Silver |
| Manufacturer Band Color: | Silver |
| Manufacturer Face Color: | Silver |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Speedway - Speedway - 17284 - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE