$760
Is this MCM authentic?
Yes - we guarantee this MCM item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This MCM item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | MCM |
| SKU: | 11880097 |
| UPC: | 8809675921205 |
| Model: | MCM Visetos |
| Handle/Strap Color: | Brown |
| Hardware Color: | Gold |
| Exterior Color: | Brown |
| Lining Color: | Beige |
| Bag Width: | 15 in |
| Size: | Medium |
| Bag Length: | 15" |
| Shape: | Rectangle |
| Closure: | Hook & Loop |
| Occasion: | Casual |
| Handle Drop: | 9.5" |
| Bag Depth: | 5.5" |
| Fabric Type: | Canvas |
| Accents: | Strap Strap Accent |
| Personalize: | No |
| Accessories: | Original Dust Bag |
| Department: | Women |
| Unit Type: | Unit |
| Style: | Tote |
| Features: | Stain Resistant Stain-Resistant |
| Unit Quantity: | 1 |
| Finish: | Pebbled |
| Pattern: | Logo |
| Character: | Bill |
| Bag Height: | 11.5" |
| Handle Style: | Double Handles |
| Lining Material: | Leather |
| Exterior Material: | Leather |
| Hardware Material: | Brass |
| Theme: | Classic |
| Strap Drop: | 9.5in. |
| Handle/Strap Material: | Leather |
| Product Line: | satchel |
ABOUT
MCM bag - MCM Visetos - Visetos - Handle/Strap: Brown, Hardware: Gold, Exterior: Brown (UPC: 8809675921205)
Bags by MCM
With its global creative hub based in Berlin, MCM is a globally diverse, multicultural brand, steeped in rich heritage.
Celebrated by cultural icons, established and rising creative forces, athletes, and musicians, MCM continues to inspire and lead through its cutting-edge innovations and expert craftsmanship.
YOU MIGHT ALSO LIKE