$828
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11879398 |
| MPN: | 30223 |
| UPC: | 886678359059 |
| Model: | invicta NFL Bolt Zeus |
| Bezel Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver White |
| Band Color: | Red |
| Case Size: | 52 mm |
| Lug Width: | 35mm |
| Band Width: | 35 mm |
| Features: | Stopwatch Water Resistant Easy To Read 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Day Indicator Screwdown Crown |
| Age Group: | Adult |
| Department: | Men |
| Display: | Analog |
| Extra Links: | No |
| Indices: | Non-Numeric Hour Marks |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 Metres / 20 ATM |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Band Material: | Polyurethane W/ SS |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 30223 |
| Seller`s Warranty: | No |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Original Packaging Description: | With NFL Box |
| Style: | Luxury Sport Styles Big Face |
| Certificate: | Yes |
| Type of Certificate: | Certificate of Authenticity |
| Caseback: | Screwback Case |
| Watch Shape: | Round |
| Character Family: | NFL |
| Case Thickness: | 22MM |
| Movement: | Ronda Z60 Chronograph Quartz |
| Type: | Wristwatch |
ABOUT
Invicta watch - invicta NFL Bolt Zeus - NFL Bolt Zeus - 30223 - Dial: Silver, White, Band: Red, Bezel: Silver (UPC: 886678359059)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.