$359
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11878206 |
| MPN: | 47155 |
| Model: | Model #47155 Invicta Reserve 54mm Venom Cobra |
| Bezel Color: | Silver Black White |
| Band Color: | Silver Black |
| Dial Color: | Turquoise Silver White |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Case Size: | 54 mm |
| Band Width: | 32 mm |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Dial Pattern: | Chronograph |
| Indices: | Round Indexes Stick Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 20 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Dress/Formal Classic Casual Luxury |
| Features: | Flame Fusion Crystal Ronda Z60 Swiss Quartz Chronograph Movement 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Day Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Multi-Dial Multifunction Multiple Hands Rotating Bezel Screwdown Crown Small Second Splash Proof Swiss Movement Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel Oyster Mother Of Pearl Flame Fusion Crystal |
| Movement: | Ronda Z60 Swiss Quartz Chronograph Movement |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Reference Number: | 47155 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Silicone |
| Theme: | Reserve Collection |
| Case Finish: | Polished And Brushed |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Model #47155 Invicta Reserve 54mm Venom Cobra - 47155 - Dial: Turquoise, Silver, White, Band: Silver, Black, Bezel: Silver, Black, White
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.