SALE: $122 (-67%) $366
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11877252 |
| MPN: | 11241 |
| UPC: | 0886678112418 |
| Model: | Pro Diver |
| Color: | Brown / Gold / Rose / Skeleton |
| Bezel Color: | Brown |
| Band Color: | Multicolor |
| Dial Color: | Brown |
| Lug Width: | 13 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Indices: | Dot |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Bezel: | Uni-directional Rotating |
| Case Diameter: | 40 mm |
| clasp: | Deployment with Push Button Release |
| Gender: | unisex |
| Series: | Pro Diver |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 11 Jewels |
| Year Manufactured: | 2012 |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Date Indicator Seconds Hand Self-Winding Swiss Movement Scratch-Resistant Chronograph Screwdown Crown Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Tourbillon 12-Hour Dial Splash Proof Rotating Bezel |
| Case Material: | Silver Stainless Steel Rose Gold Plated Gold Plated |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | 11241 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Rose Gold Plated Rose Gold |
| Case Finish: | Matte |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Pro Diver - Pro Diver - 11241 - Brown / Gold / Rose / Skeleton, Dial: Brown, Band: Multicolor (UPC: 0886678112418)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE