SALE: $252 $255
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11876632 |
| MPN: | 34649 |
| UPC: | 886678413713 |
| Model: | Invicta Hydromax |
| Bezel Color: | Black Green Multicolor |
| Band Color: | Black Green Multicolor |
| Dial Color: | Black Green White |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Dial Pattern: | Sunburst |
| Indices: | Round Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Year Manufactured: | 2026 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 28 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Multiple Hands Rotating Bezel Sapphire Crystal Scratch-Resistant Screwdown Crown Seconds Hand Splash Proof Swiss Movement Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 1000 m (100 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 34649 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Matte |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Hydromax - Hydromax - 34649 - Dial: Black, Green, White, Band: Black, Green, Multicolor, Bezel: Black, Green, Multicolor (UPC: 886678413713)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.