$129
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11876302 |
| MPN: | 31846 |
| UPC: | 886678375875 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Band Color: | Gold Silver Yellow Two-Tone |
| Dial Color: | Black Gray Green Multicolor White Yellow |
| Bezel Color: | Black Gold Yellow |
| Band Width: | 18 mm |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Case Size: | 38 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 31846 |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Bezel Type: | Fixed |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | 12-Hour Dial Multi Dial Multiple Hands Non-Numeric Hour Marks Seconds Hand |
| Features: | Chronograph Date Indicator Fixed Bezel Luminous Hands Push/Pull Crown Sapphire Crystal Scratch-Resistant Splash Proof Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal Luxury Military Bracelet Militare Statement |
| Caseback: | Screwback Case |
| Case Finish: | Brushed |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Bracelet/Link Band |
| Chronograph Type: | Chronograph |
| Complications: | Date Indicator |
| Original Packaging Description: | With Box |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Pro Diver - Pro Diver - 31846 - Dial: Black, Gray, Green, Multicolor, White, Yellow, Band: Gold, Silver, Yellow, Two-Tone, Bezel: Black, Gold, Yellow (UPC: 886678375875)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE