SALE: $119 (-67%) $357
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11870922 |
| MPN: | 17205 |
| UPC: | 0886678210251 |
| Model: | Invicta Aviator |
| Bezel Color: | Yellow Gold-plated |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Gold Yellow Black |
| Band Width: | 24 mm |
| Case Size: | 48 mm |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Bezel Type: | Fixed |
| Case Thickness: | 13 mm |
| Handedness: | Left |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 48 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Men`s |
| Series: | Aviator |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM)m (10 Atm) M (10 Atm) Metres / 10 m (1 ATM)m (1 Atm) M (1 Atm) Atm |
| Movement: | Quartz |
| Indices: | Non-Numeric Hour Marks |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Reference Number: | 17205 |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men Unisex Adults |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Gold Plated |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Luxury |
| Features: | Date Indicator Chronograph |
| Case Finish: | Brushed |
| Case Material: | Stainless Steel Gold Plated |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Aviator - Aviator - 17205 - Dial: Gold, Yellow, Black, Band: Gold, Bezel: Yellow Gold-plated (UPC: 0886678210251)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE