$225
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11870037 |
| MPN: | 35764 |
| UPC: | 886678437993 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Dial Color: | Blue Green Multicolor White |
| Band Color: | Black Gray Gunmetal |
| Bezel Color: | Black Gray Green |
| Case Size: | 38 mm |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 35764 |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Rotating Bezel Scratch-Resistant Screwdown Crown Seconds Hand Self-Winding Splash Proof Water-Resistant Selfwinding |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 300 m (30 ATM) |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Dagger/Dauphine Indexes Round Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Watch Shape: | Round |
| Number of Jewels: | 24 Jewels |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Case Finish: | Polished |
| Band Type: | Bracelet/Link Band |
| Dial Style: | Seconds Hand |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Seller`s Warranty: | Yes |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Pro Diver - Pro Diver - 35764 - Dial: Blue, Green, Multicolor, White, Band: Black, Gray, Gunmetal, Bezel: Black, Gray, Green (UPC: 886678437993)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE