$200
Is this Pierre Cardin authentic?
Yes - we guarantee this Pierre Cardin item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Pierre Cardin item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Pierre Cardin |
| SKU: | 11866186 |
| MPN: | 554321101 |
| UPC: | 0762753676443 |
| Model: | PC6144-HM |
| Frame Color: | Black |
| Frame Width: | 137 mm |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Lens Socket Width: | 54 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Vertical: | 36 mm |
| Pattern: | Solid |
| Character: | Violet |
| Department: | Unisex Adults |
| Type: | Eyeglass Frames |
| Unit Type: | Unit |
| Theme: | Shiny |
| Style: | Full Rim |
| Frame Material: | Plastic |
| Personalized: | No |
| Features: | Full Rim Square |
ABOUT
Pierre Cardin eyeglasses - PC6144-HM - 554321101 - Frame: Black (UPC: 0762753676443)
Eyeglasses by Pierre Cardin
Pierre Cardin is an Italian-born naturalised-French fashion designer of clothes for women and also a pioneer in the design of high fashion for men. He is known for his avant-garde style and his Space Age designs.