$151
Is this Haurex authentic?
Yes - we guarantee this Haurex item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Haurex item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Haurex |
| SKU: | 11840160 |
| MPN: | 3N503UNN |
| UPC: | 846341090658 |
| Model: | HAUREX ITALIA ITALY ACROS |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 21 mm |
| Case Size: | 40-43.9 mm |
| Band Width: | 21.5 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Stick Indexes Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Bezel Function: | Unidirectional |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| WebsiteProductDescriptionTemplat: | Haurex Italy |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Sport Standard/Classic |
| Features: | Swiss Ronda 1069 Quartz movement Black rubber strap with matching color sub second Black IP Stainless Steel case & buckle clasp Black IP Stainless Steel unidirectional bezel Water-resistant to 30 Meters(99 feet) 12-Hour Dial Water-Resistant |
| LACOSTE: | Haurex |
| Case Material: | black IP Stainless Steel Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 3N503UNN |
| Case Shape: | Round |
| Type: | Wristwatch |
| Bezel Material: | Stainless Steel |
| Band Material: | Rubber |
| Clasp: | Buckle |
| Case Finish: | Brushed |
| Country of Origin: | Italy |
| Display: | Analog |
| Case Dimensions: | 42.5 mm x 11 mm |
| Crystal: | Mineral |
ABOUT
Haurex watch - HAUREX ITALIA ITALY ACROS - ITALIA ITALY ACROS - 3N503UNN - Dial: Black, Band: Black, Bezel: Black (UPC: 846341090658)
Watches by Haurex
Haurex is a distinguished watch brand known for its innovative designs and quality craftsmanship. Renowned for its unique style, Haurex offers a range of timepieces that blend functionality with modern aesthetics. With Haurex, you can enjoy stylish watches that are perfect for any occasion, making it a favorite choice for those who value both elegance and reliability.