SALE: $486 (-25%) $650
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 11837619 |
| MPN: | NJ0180-80A |
| UPC: | 4974374341587 |
| Model: | NJ0180-80A |
| Dial Color: | White |
| Band Color: | Silver-tone |
| Bezel Color: | Silver-tone |
| Color: | White |
| Case Size: | 40.5 mm |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | NJ0180-80A |
| Style: | Watches |
| Features: | Date Hour Minute Second |
| Movement: | Automatic |
| Band Material: | Super Titanium |
| Display: | White |
| Case Material: | Super Titanium |
| Water Resistance: | 100 meters / 330 feet |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Index |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Japan |
| Bezel Type: | Fixed |
| Theme: | Designer |
| Closure: | Fold Over with Safety Release |
| Handedness: | Left |
| Unit Type: | oz |
| Bezel: | Fixed |
| Case Diameter: | 40.5 mm |
| clasp: | Fold Over with Safety Release |
| Gender: | Women`s |
| Series: | Zenshin |
ABOUT
Citizen watch - NJ0180-80A - White, Dial: White, Band: Silver-tone (UPC: 4974374341587)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE