SALE: $1209 (-14%) $1400
Is this Longines authentic?
Yes - we guarantee this Longines item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Longines item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Longines |
| SKU: | 11831629 |
| MPN: | L48052112 L48052112 |
| Model: | Longines Presence |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | White |
| Case Size: | 38.5 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Roman Numerals |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Fixed Smooth |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Formal Travel Standard/Classic |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Fixed Bezel Sapphire Crystal Scratch-Resistant Swiss Made Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | L4.805.2.11.2 L48052112 |
| Thickness: | 9 mm |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Longines watch - Longines Presence - Presence - L48052112 L48052112 - Dial: White, Band: Black, Bezel: Gold
Watches by Longines
Longines is a Swiss luxury watchmaker based in Saint-Imier, Switzerland. Founded by Auguste Agassiz in 1832, the company has been a subsidiary of the Swiss Swatch Group since 1983. Its winged hourglass logo, which was registered in 1889, is the oldest unchanged yet still active registered trademark.
YOU MIGHT ALSO LIKE