SALE: $229 $249
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11795814 |
| MPN: | 37226 |
| UPC: | 886678459872 |
| Model: | Invicta Jason Taylor |
| Bezel Color: | Gold |
| Band Color: | Black White |
| Dial Color: | Blue |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Case Size: | 51 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Closure: | Buckle |
| Dial Pattern: | Solid |
| Indices: | Arabic Numerals Stick Indexes |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Dress/Formal Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Day/Date Easy to Read/Large Numerals Limited Edition Luminous Hands Luminous Indexes Push/Pull Crown Rotating Bezel Scratch-Resistant Seconds Hand Swiss Movement Water Resistance Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | 37226 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Nylon Silicone |
| Theme: | Celebrity |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Jason Taylor - Jason Taylor - 37226 - Dial: Blue, Band: Black, White, Bezel: Gold (UPC: 886678459872)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE