$155
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11795208 |
| MPN: | 47196 |
| UPC: | 886678321742 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Dial Color: | Red White |
| Band Color: | Black |
| Bezel Color: | Black Gray Silver |
| Case Size: | 52 mm |
| Max Wrist Size: | 8.26 - 8.5 in |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Reference Number: | 47196 |
| Style: | Casual Classic Dress/Formal Formal Luxury Sport |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Multi-Dial Multiple Hands Push/Pull Crown Rotating Bezel Scratch-Resistant Seconds Hand Splash Proof Water Resistance Water-Resistant |
| Movement: | Quartz |
| Band Material: | Silicone |
| Display: | Analog |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Year Manufactured: | 2025 |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Watch Shape: | Round |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Case Finish: | Brushed |
| Case Thickness: | 20 mm |
| Chronograph Type: | Chronograph |
| Manufacturer Band Color: | Black |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Pro Diver - Pro Diver - 47196 - Dial: Red, White, Band: Black, Bezel: Black, Gray, Silver (UPC: 886678321742)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE