$171
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 11790522 |
| MPN: | DZ4481 |
| UPC: | 0698615126804 |
| Model: | Diesel Overflow |
| Bezel Color: | Red |
| Band Color: | Red |
| Dial Color: | Red Gray Black |
| Case Size: | 49 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Stick Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport Luxury Dress/Formal Casual |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Date Indicator 12-Hour Dial Day Indicator Scratch-Resistant Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | DZ4481 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Case Finish: | Matte |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - Diesel Overflow - Overflow - DZ4481 - Dial: Red, Gray, Black, Band: Red, Bezel: Red (UPC: 0698615126804)
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.