SALE: $186 $194
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11784249 |
| MPN: | 46678 |
| UPC: | 886678619061 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 43 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Deployant |
| Dial Pattern: | Skeleton |
| Number of Jewels: | 24 Jewels |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2023 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 14.1mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Luminous Hands Screwdown Crown Water-Resistant Flame Fusion |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Reference Number: | 46678 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Skeletons & Skulls |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Malaysia |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Pro Diver - Pro Diver - 46678 - Dial: Black, Band: Gold, Bezel: Black (UPC: 886678619061)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE