SALE: $255 $279
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11781980 |
| MPN: | 43747 |
| UPC: | 886678580316 |
| Model: | invicta vintage |
| Bezel Color: | Blue |
| Band Color: | Blue |
| Dial Color: | Blue |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Butterfly Push Button. |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Number of Jewels: | 47 Jewels |
| Indices: | Roman Numerals |
| Year Manufactured: | 2022 |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 16 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress/Formal Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Luminous Hands Luminous Indexes Scratch-Resistant Self-Winding Water-Resistant Double open heart |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Reference Number: | 43747 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Vintage |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - invicta vintage - vintage - 43747 - Dial: Blue, Band: Blue, Bezel: Blue (UPC: 886678580316)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE