$252
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11781631 |
| MPN: | IN-49491 |
| UPC: | 886678666119 |
| Bezel Color: | Black Gold Green |
| Other Dial Color: | Black |
| Other Band Color: | Silver |
| Band Color: | Silver Tone |
| Dial Color: | Black Gold |
| Band Size Width (mm): | 30 |
| Case Size: | 65 mm |
| Case Width (mm): | 65 |
| Band Width: | 22 mm |
| Band Clasp: | Deployment Clasp |
| Case Water Resistance: | 100 m (330 feet) |
| Fits Wrist Up To (inches): | 7.5 |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Movement Type: | Quartz |
| Features1: | Chronograph |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Escapement Type: | Lever |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Luminous Chronograph Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel and Titanium Titanium |
| Movement: | Quartz |
| Materials sourced from: | Made in Japan |
| Reference Number: | IN-49491 |
| Case Shape: | Round |
| Type: | Wristwatch |
| Collection Name: | TI-22 |
| Case Crystal: | Mineral Crystal |
| Band Material: | Stainless Steel and Titanium Titanium |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - IN49491 - IN-49491 - Dial: Black, Gold, Band: Silver Tone, Bezel: Black, Gold, Green (UPC: 886678666119)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.