SALE: $118 (-67%) $354
Is this Coach authentic?
Yes - we guarantee this Coach item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Coach item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Coach |
| SKU: | 11778770 |
| MPN: | HC6253-5754-54 |
| UPC: | 725125521833 |
| Frame Color: | BLUE TORTOISE |
| Color: | BLUE TORTOISE |
| Lens Socket Width: | 54mm |
| Temple Length: | 150mm |
| Bridge Width: | 19mm |
| Temple Size: | 150mm |
| Lense Size: | 54mm |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Frame Material: | Acetate |
| Theme: | Designer |
| Character: | Vision |
| Country of Origin: | Unknown |
| Personalized: | No |
| Year Manufactured: | 2020-2029 |
| Gender: | Men |
| Age Group: | Men |
| Style Number: | HC6253-5754-54 |
| Age: | Adult |
ABOUT
Coach eyeglasses - HC6253-5754-54 - BLUE TORTOISE, Frame: BLUE TORTOISE (UPC: 725125521833)
Eyeglasses by Coach
Coach is a leading design house of modern luxury accessories and lifestyle collections, with a long-standing reputation built on quality craftsmanship. Defined by a free-spirited, all-American attitude, the brand approaches design with a modern vision, reimagining luxury for today with an authenticity and innovation that is uniquely Coach. All over the world, the Coach name is synonymous with effortless New York style.