$72
Is this Emporio Armani authentic?
Yes - we guarantee this Emporio Armani item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Emporio Armani item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emporio Armani |
| SKU: | 11755826 |
| MPN: | EA3009-5026-54 |
| Color: | Tortoise Havana Brown Gold |
| Frame Color: | Multi-Color |
| Lens Color: | Clear |
| Bridge Size in Inches: | 0.63 in. |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 134 mm |
| Frame Width in Inches: | 5.28 in. |
| Lens Socket Width: | 54 mm |
| Lens Socket Width in Inches: | 2.13 in. |
| Size: | Medium |
| Temple Length: | 140 mm |
| Temple Length in Inches: | 5.51 in. |
| Department: | Women |
| Features: | Acetate Designer Durable Full Rim Lightweight Rectangle Stylish Women |
| Frame Material: | Acetate |
| Frame Shape: | Rectangle |
| Frame Structure: | Full Rim |
| Frame Type: | Full Rim |
| Gender: | Women |
| Lens Features: | Solid |
| Magnification: | 1.00 1.25 1.50 1.75 2.00 2.25 2.50 3.00 3.50 4.00 5.00 6.00 7.00 |
| Material: | Acetate |
| New In Box: | Yes |
| Original/Authentic: | Authentic |
| Pattern: | Tortoise Shell |
| Shape: | Rectangle |
| Style: | Rectangle |
| Theme: | Designer Fashion Modern |
| Type: | Eyeglasses |
| Vertical: | 32 mm |
ABOUT
Emporio Armani eyeglasses - EA3009-5026-54 - Tortoise Havana Brown Gold, Frame: Multi-Color, Lens: Clear
Eyeglasses by Emporio Armani
Emporio Armani is a renowned Italian fashion brand celebrated for its stylish and modern designs. Known for offering a wide range of luxury clothing, accessories, and fragrances, Emporio Armani embodies contemporary elegance and sophistication. With Emporio Armani, you can enhance your wardrobe with pieces that reflect both quality craftsmanship and cutting-edge style, making it a favorite among fashion enthusiasts.