SALE: $109 (-44%) $195
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11743957 |
| MPN: | 17038 |
| UPC: | 0886678208531 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Face Color: | Gold |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Gold |
| Dial Color: | Champagne |
| Band Width: | 12 mm |
| Case Size: | 25 mm |
| Caseback: | Screwback |
| Case Shape: | Round |
| Gender: | Women`s |
| BandWidth: | 12 mm |
| Calendar: | Date |
| CaseColor: | Yellow |
| CaseMaterial: | Plated Stainless Steel |
| CaseShape: | Round |
| CaseThickness: | 11 mm |
| Crown: | Push and pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Gold |
| WarrantyLength: | 3 years |
| WaterResistant: | 100 Meters |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Reference Number: | 17038 |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Watch Shape: | Round |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal 12-Hour Dial Rotating Bezel |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Pro Diver - Pro Diver - 17038 - Face: Gold, Dial: Champagne, Band: Gold (UPC: 0886678208531)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE