$126
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11743906 |
| MPN: | 34017 |
| UPC: | 886678406883 |
| Model: | Speedway |
| Bezel Color: | Red Silver Blue Black |
| Band Color: | Blue Black |
| Dial Color: | Blue |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 24 mm |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Width: | 30 mm |
| With Papers: | Yes |
| Band Type: | Two-Piece Strap |
| Chronograph Type: | Chronograph |
| Dial Style: | Non-Numeric Hour Marks |
| Closure: | Fold-Over Push-Button Deployant |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 18 mm |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Sport Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Water-Resistant Luminous Hands Date Indicator Luminous Indexes 12-Hour Dial Swiss Movement Sapphire Crystal Small Second Push/Pull Crown Splash Proof Scratch-Resistant Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 34017 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Polyurethane Silicone Metal Rubber |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
| Manufacturer Band Color: | Black |
ABOUT
Invicta watch - Speedway - Speedway - 34017 - Dial: Blue, Band: Blue, Black, Manufacturer Band: Black (UPC: 886678406883)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE