SALE: $266 $272
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11743437 |
| MPN: | 46635 |
| UPC: | 886678618637 |
| Model: | Invicta Grand Diver |
| Bezel Color: | Blue/Red Crystals |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Crystal PAVE |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 47 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Number of Jewels: | 24 Jewels |
| Indices: | Baton Indexes Dagger/Dauphine Indexes Gemstone Markers |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| Band/Strap: | Bracelet/Link Band |
| Case Thickness: | 16 mm |
| Vintage: | Yes |
| Department: | Men |
| Caseback: | Exhibition |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Diver Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Day Indicator Gemmed Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Screwdown Crown Seconds Hand Water-Resistant Blue Cabohon Crown |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 300 m (30 ATM) |
| Movement: | Caliber NH36A |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 46635 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| With Manual/Booklet: | No |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Grand Diver - Grand Diver - 46635 - Dial: Crystal PAVE, Band: Silver, Bezel: Blue/Red Crystals (UPC: 886678618637)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE