SALE: $122 (-46%) $224
Is this Emporio Armani authentic?
Yes - we guarantee this Emporio Armani item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Emporio Armani item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emporio Armani |
| SKU: | 11737957 |
| Model: | EA 9777 |
| Frame Color: | Tortoise |
| Lens Color: | Clear |
| Color: | 086 TORTOISE |
| Lens Socket Width: | 28MM |
| Lens Width: | 51mm |
| Bridge Width: | 16MM |
| Frame Width: | 51mm |
| Temple Length: | 140mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Features: | Full Rim Rectangular |
| Age Group: | Adult |
| Vertical: | 28 mm |
| Department: | Unisex |
| Pattern: | Animal Print |
| Frame Material: | Plastic |
| Bundle Listing: | No |
| Product Line: | EMPORIO ARMANI |
| Lenses: | Demo with Print |
| Style: | Rectangular |
| Personalized: | No |
| Theme: | Tortoise |
| Type: | Full Rim |
| Manufacturer Color: | Brown |
ABOUT
Emporio Armani eyeglasses - EA 9777 - 086 TORTOISE, Frame: Tortoise, Lens: Clear
Eyeglasses by Emporio Armani
Emporio Armani is a renowned Italian fashion brand celebrated for its stylish and modern designs. Known for offering a wide range of luxury clothing, accessories, and fragrances, Emporio Armani embodies contemporary elegance and sophistication. With Emporio Armani, you can enhance your wardrobe with pieces that reflect both quality craftsmanship and cutting-edge style, making it a favorite among fashion enthusiasts.