$196
Is this Emporio Armani authentic?
Yes - we guarantee this Emporio Armani item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Emporio Armani item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emporio Armani |
| SKU: | 11731736 |
| Color: | Black |
| Frame Color: | Multicolor |
| Lens Color: | Clear |
| Bridge Size: | 16 mm |
| Bridge Size in Inches: | 0.63 inch |
| Bridge Width: | 16 mm |
| Frame Width: | 134 mm |
| Frame Width in Inches: | 5.276 inch |
| Lens Socket Width: | 52 mm |
| Lens Socket Width in Inches: | 2.047 inch |
| Lens Width: | 52 mm |
| Size: | Medium |
| Temple Length: | 135 mm |
| Temple Length in Inches: | 5.315 inch |
| Age Group: | Adult |
| Department: | Unisex Adults |
| Features: | Designer Lightweight |
| Frame Material: | Acetate Metal |
| Frame Structure: | Full Rim |
| Gender: | Unisex |
| Lens Features: | Solid |
| Lens Height: | 39 mm |
| Lens Material: | CR39 |
| Lens Strength: | 0.00-7.00 |
| Lens Technology: | Solid |
| Magnification: | 1.00 1.25 1.50 1.75 2.00 2.25 2.50 3.00 3.50 4.00 5.00 6.00 7.00 |
| Magnification Strength: | choose power |
| Material: | Acetate |
| New In Box: | Yes |
| Original/Authentic: | Authentic |
| Pattern: | Solid |
| Shape: | Oval |
| Strength: | 0.00-7.00 |
| Style: | Rectangle |
| Theme: | Designer Fashion Modern |
| Type: | Eyeglasses |
| Vertical: | 39 mm |
ABOUT
Emporio Armani eyeglasses - Black, Frame: Multicolor, Lens: Clear
Eyeglasses by Emporio Armani
Emporio Armani is a renowned Italian fashion brand celebrated for its stylish and modern designs. Known for offering a wide range of luxury clothing, accessories, and fragrances, Emporio Armani embodies contemporary elegance and sophistication. With Emporio Armani, you can enhance your wardrobe with pieces that reflect both quality craftsmanship and cutting-edge style, making it a favorite among fashion enthusiasts.