$166
Is this Emporio Armani authentic?
Yes - we guarantee this Emporio Armani item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Emporio Armani item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Emporio Armani |
| SKU: | 11731139 |
| MPN: | EA3142 5714 EA31425714 |
| Model: | Emporio Armani EA3142 5714 |
| Frame Color: | Watercolor Blue |
| Frame Width: | 135 mm |
| Bridge Width: | 18 mm |
| Lens Width: | 51mm |
| Lens Socket Width: | 51 mm |
| Temple Length: | 140 mm |
| Vertical: | 37 mm |
| Pattern: | Striped |
| Bundle Listing: | No |
| Department: | Women |
| Type: | Eyeglasses |
| Style: | Full Rim |
| Frame Material: | Acetate Plastic |
| Theme: | Designer Modern |
| Age Group: | Adult |
| Personalized: | No |
| Features: | Cat Eye Full Rim Rectangular |
| Manufacturer Color: | 5714 |
ABOUT
Emporio Armani eyeglasses - Emporio Armani EA3142 5714 - EA3142 5714 EA31425714 - Frame: Watercolor Blue, Manufacturer: 5714
Eyeglasses by Emporio Armani
Emporio Armani is a renowned Italian fashion brand celebrated for its stylish and modern designs. Known for offering a wide range of luxury clothing, accessories, and fragrances, Emporio Armani embodies contemporary elegance and sophistication. With Emporio Armani, you can enhance your wardrobe with pieces that reflect both quality craftsmanship and cutting-edge style, making it a favorite among fashion enthusiasts.