$378
Is this Coach authentic?
Yes - we guarantee this Coach item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Coach item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Coach |
| SKU: | 11724567 |
| MPN: | C2693 |
| Model: | Coach Metropolitan |
| Color: | Charcoal |
| Bag Width: | 15 3/4" |
| Size: | Standard Briefcase |
| Pattern: | Coach Signature canvas |
| Closure: | Zip-around two-way closure |
| Bag Height: | 11 3/4" |
| Occasion: | Business Casual Formal Travel |
| Handle Style: | Top Handle / Shoulder Strap |
| Lining Material: | Fabric |
| Material: | Canvas Leather |
| Bag Depth: | 2 1/4" |
| Fabric Type: | Canvas |
| Department: | Men |
| Style: | Briefcase / Document Case / Top handle / Shoulder bag / Crossbody |
| Features: | Premium Coach signature coated canvas with refined calf leather Inside zip Cell phone and multifunction pockets Inside sleeve with secure tab can fit 15" laptop Zip-around two-way closure 2 Exterior slip pockets with magnetic snap closures Leather top handles with 4 1/4" drop Detachable nylon strap with 25" drop for shoulder or crossbody |
| Handle/Strap Material: | Leather |
| Product Line: | Coach Metropolitan |
ABOUT
Coach briefcase - Coach Metropolitan - Metropolitan - C2693 - Charcoal
Briefcases by Coach
Coach is a leading design house of modern luxury accessories and lifestyle collections, with a long-standing reputation built on quality craftsmanship. Defined by a free-spirited, all-American attitude, the brand approaches design with a modern vision, reimagining luxury for today with an authenticity and innovation that is uniquely Coach. All over the world, the Coach name is synonymous with effortless New York style.