$396
Is this Citizen authentic?
Yes - we guarantee this Citizen item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Citizen item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Citizen |
| SKU: | 11620326 |
| MPN: | BU2070-12L |
| UPC: | 0013205129025 |
| Model: | Citizen Eco-Drive |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Blue |
| Lug Width: | 22.5 mm |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 22.5 mm |
| WarrantyLength: | 5 years |
| CaseMaterial: | Stainless Steel |
| Calendar: | Date Day |
| CaseThickness: | 13 mm |
| Dial: | Blue |
| Case Shape: | Round |
| BandWidth: | 22 mm mm |
| CaseShape: | Round |
| Crown: | Push and pull |
| CaseColor: | Silver |
| Collection: | Corso |
| Country of Origin: | Japan |
| Crystal: | Sapphire |
| WaterResistant: | 100 meters |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 15 Jewels |
| Dial Pattern: | Logo |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Solid |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Fixed |
| Escapement Type: | Anchor |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Dress/Formal |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Multi-Dial Date Indicator 12-Hour Dial Sapphire Crystal Day/Date Multifunction Day Indicator Scratch-Resistant Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | BU2070-12L |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Theme: | Awareness |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | CITIZEN |
ABOUT
Citizen watch - Citizen Eco-Drive - BU2070-12L - Dial: Blue, Band: Brown, Bezel: Silver (UPC: 0013205129025)
Watches by Citizen
Citizen is a leading watch brand known for its innovative technology and precision craftsmanship. Renowned for its Eco-Drive technology, Citizen offers a wide range of timepieces that blend style and functionality. With Citizen, you can enjoy reliable watches that reflect quality and sophistication, making it a favorite choice for watch enthusiasts around the world.
YOU MIGHT ALSO LIKE