$234
Is this Casio authentic?
Yes - we guarantee this Casio item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Casio item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Casio |
| SKU: | 11616231 |
| MPN: | GMS2100PG1A4 |
| UPC: | 0889232306919 |
| Model: | G-SHOCK |
| Bezel Color: | Pink |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Pink |
| Case Size: | 41mm |
| Lug Width: | 16mm |
| Watch Shape: | Round |
| Country of Origin: | Japan |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Gender: | Women |
| Bullet Point 5: | Stainless Steel Case |
| Movement Type: | Quartz |
| Bullet Point 1: | Water resistant up to 20 ATM - 200 meters - 660 feet |
| Bullet Point 2: | Scratch resistant MIneral |
| Bullet Point 3: | Quartz movement |
| Bullet Point 4: | Rose gold Dial |
| Case Diameter: | 41mm |
| Crystal Type: | MIneral |
| Clasp Type: | Buckle |
| Case Shape: | Round |
| Crown: | Push/pull |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Baton Indexes |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Reference Number: | GMS2100PG1A4 |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Women |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Bezel Type: | Smooth |
| Style: | Sport Casual Classic |
| Features: | Water-Resistant Timer Shock-Resistant Backlight 12-Hour Dial |
| Case Finish: | Polished |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog & Digital |
ABOUT
Casio watch - G-SHOCK - GMS2100PG1A4 - Dial: Pink, Band: Black, Bezel: Pink (UPC: 0889232306919)
Watches by Casio
Casio is a versatile electronics brand renowned for its durable and innovative watches, calculators, and digital instruments. Known for combining functionality with style, Casio offers a wide range of products, from rugged G-Shock watches to elegant timepieces. With Casio, you experience cutting-edge technology and reliable design, making it a trusted choice for both everyday use and specialized needs.