$135
Is this John Varvatos authentic?
Yes - we guarantee this John Varvatos item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This John Varvatos item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | John Varvatos |
| SKU: | 11595055 |
| MPN: | Ravana VJV428 Havana |
| Model: | Ravana VJV428 Havana |
| Frame Color: | Havana |
| Bridge Width: | 17 mm |
| Lens Socket Width: | 52 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Pattern: | Solid |
| Type: | Eyeglasses |
| Department: | Men |
| Unit Type: | Unit |
| Style: | Square |
| Frame Material: | Acetate |
| Personalized: | No |
| Theme: | Designer |
| Features: | Full Rim Square |
| Unit Quantity: | 1 |
| Country of Origin: | Unknown |
| Product Line: | Ravana VJV428 Havana |
| Manufacturer Color: | Havana |
ABOUT
John Varvatos eyeglasses - Ravana VJV428 Havana - Ravana Havana - Frame: Havana, Manufacturer: Havana
Eyeglasses by John Varvatos
John Varvatos is a brand that occupies a unique place in the landscape of American design.
It unites old world craftsmanship and refined tailoring with modern innovations in textiles and a rock and roll sensibility.