$1014
Is this Luminox authentic?
Yes - we guarantee this Luminox item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Luminox item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Luminox |
| SKU: | 11581466 |
| MPN: | XS3253CBNSFSET |
| Model: | Luminox Navy SEAL Foundation |
| Bezel Color: | Black |
| Band Color: | Blue Orange |
| Dial Color: | Black Blue |
| Case Size: | 45 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 21 Jewels |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Military Dress/Formal Diver |
| Features: | 12-Hour Dial Date Indicator Scratch-Resistant Shock-Resistant Swiss Made Water-Resistant 24-Hour Dial |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | XS3253CBNSFSET |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Rubber |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Display: | Analog |
ABOUT
Luminox watch - Luminox Navy SEAL Foundation - Navy SEAL Foundation - XS3253CBNSFSET - Dial: Black, Blue, Band: Blue, Orange, Bezel: Black
Watches by Luminox
For more than 25 years, Luminox has been trusted and requested by many elite military, Special Forces and law enforcement units that have used Luminox as their own personal standard equipment or Essential Gear. The watches are Swiss Made and feature a unique self-powered illumination system that uses tritium gas tubes.
YOU MIGHT ALSO LIKE