$105
Is this Ralph Lauren authentic?
Yes - we guarantee this Ralph Lauren item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Ralph Lauren item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Ralph Lauren |
| SKU: | 11570805 |
| MPN: | RA7146 |
| UPC: | 8056597698900 |
| Model: | RA7146 |
| Frame Color: | Shiny Havana |
| Lens Socket Width: | 53 mm / 2.09 in |
| Temple Length: | 145 mm / 5.71 in |
| Frame Width: | 123 mm (4.84 in). |
| Bridge Width: | 17 mm / 0.67 in |
| Vertical: | 40.9 mm / 1.61 in |
| Department: | Women |
| Unit Type: | Unit |
| Style: | pillow |
| Frame Material: | Acetate |
| Personalized: | No |
| Features: | Scratch-resistant lenses Reduces blue-violet light Clear lenses |
| Unit Quantity: | 1 |
| IsDraft: | False |
| Type: | Eyeglasses |
| Product Line: | Ralph RA7146 |
ABOUT
Ralph Lauren eyeglasses - RA7146 - Frame: Shiny Havana (UPC: 8056597698900)
Eyeglasses by Ralph Lauren
Ralph Lauren Corporation is an American fashion company producing products ranging from the mid-range to the luxury segments. They are known for the clothing, marketing and distribution of products in four categories: apparel, home, accessories, and fragrances.