$160
Is this Diesel authentic?
Yes - we guarantee this Diesel item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Diesel item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Diesel |
| SKU: | 11570016 |
| MPN: | DZ1716 |
| Model: | DZ1716 |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Brown |
| Dial Color: | Brown Black |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 46 mm |
| Band Width: | 24 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-2019 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Unit Type: | Unit |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Dress Casual |
| Features: | Chronograph Water Resistant Date |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 50 m (5 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | DZ1716 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Leather |
| Case Finish: | Brushed |
| Display: | Analog |
ABOUT
Diesel watch - DZ1716 - Dial: Brown, Black, Band: Brown, Bezel: Silver
Watches by Diesel
Diesel is an Italian retail clothing company. It sells denim, and other clothing, footwear, and accessories. The company is known for its surreal advertising campaigns.