SALE: $102 (-48%) $195
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11358736 |
| MPN: | 17382 |
| UPC: | 0886678212248 |
| Model: | Pro Diver |
| Bezel Color: | Silver Pink Rose Gold |
| Band Color: | Silver |
| Dial Color: | Silver |
| Lug Width: | 16 mm |
| Case Size: | 30 mm |
| Band Width: | 16 mm |
| Case Shape: | Round |
| BandWidth: | 16 mm |
| Calendar: | Date |
| CaseColor: | Silver |
| CaseMaterial: | Stainless Steel |
| CaseShape: | Round |
| CaseThickness: | 11 mm |
| Crown: | Push and pull |
| Crystal: | Mineral |
| Dial: | Mother of Pearl |
| WarrantyLength: | 3 years |
| WaterResistant: | 100 meters |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 11 Jewels |
| Dial Pattern: | Mother of Pearl |
| Indices: | Square Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Case Thickness: | 11 mm |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Women |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Date Indicator 12-Hour Dial Push/Pull Crown Rotating Bezel Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 17382 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Theme: | Letters Numbers & Symbols |
| Case Finish: | Matte |
| Display: | Analog |
| Manufacturer: | Invicta |
ABOUT
Invicta watch - Pro Diver - Pro Diver - 17382 - Dial: Silver, Band: Silver, Bezel: Silver, Pink, Rose Gold (UPC: 0886678212248)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE