SALE: $246 $269
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11346699 |
| MPN: | 49034 |
| UPC: | 886678658824 |
| Model: | Invicta S1 Rally |
| Band Color: | Orange |
| Dial Color: | Orange |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Case Size: | 44 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Dial Pattern: | Skeleton |
| Indices: | Index |
| Year Manufactured: | 2024 |
| Bezel: | Fixed |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 14.7 mm |
| clasp: | Buckle |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Transparent See Through |
| Unit Type: | Unit |
| Watch Shape: | Tonneau |
| Style: | Watches |
| Features: | Luminous Hands Luminous Indexes Splash Proof Water Resistance Water-Resistant Hour Minute Second |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Unit Quantity: | 1 |
| Water Resistance: | 30 meters / 100 feet |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | 49034 |
| Case Diameter: | 44 mm |
| Series: | S1 Rally |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Theme: | Racing |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Singapore |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta S1 Rally - Rally - 49034 - Dial: Orange, Band: Orange (UPC: 886678658824)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE